Kedysi v dávnych časoch, keď ešte neexistoval americký gigant, ktorý pozná odpoveď na všetko a ešte viac, existovala relácia „Vy sa pýtate, my odpovedáme“. Teda aspoň si to krotiteľka namýšľa a možno sa hlboko mýli. Niekedy je krotiteľka viac nepamätník, než pamätník.
Do jazykovej manéže dorazila otázka od mladej mamičky chlapčeka, ktorá by chcela vedieť, odkiaľ pochádza slovo „angličák“.
Nuž, mohli by sme si jednoducho pomyslieť, že malé autíčka prišli z Anglicka a preto dostali pomenovanie podľa pôvodu. Teda, že „angličák“ je akýsi „deonym“ – teda zovšeobecňujúce pomenovanie. Už sme to preberali tu.
Lenže krotiteľka vedela, že v nemčine sa angličáky označujú ako „Matchboxauto“ a tak sa pustila do ďalšieho pátrania.
Ukázalo sa, že angličáky naozaj pochádzajú z Anglicka. Tam v roku 1947 vznikla firma Lesney, ktorá sa špecializovala najmä na cínové odliatky, ktoré dodávala strojárenskému priemyslu. Jack Odell, špecialista na odlievanie cínu v tejto firme, bol riadny podvraťák. Keďže jeho dcéra nesmela do školy nosiť hračky väčšie než zápalková škatuľka, odlial jej miniatúrne autíčko – parný valec, ktorý schoval presne do takejto zápalkovej škatuľky. Podvraťáckych rodičov bolo zrejme viac, lebo myšlienka sa ujala a v roku 1952/53 slávila firma prvý veľký komerčný úspech s miniatúrnym modelom korunovačného koča Alžbety II. Predalo sa ho viac než milión kusov a z toho sa financovala produkcia celej série 75 autíčok.
Pravý angličák by mal byť v mierke 1:64 a pôvodná séria „Matchbox“ mala vždy iba 75 modelov, čiže ak sa mal nejaký nový model zaradiť, musel nahradiť starší model.
No a ako sa ku nám dostal? Za socíku sa možno predával v Tuzexe, ktovie. Ja som mala jeden obľúbený mini-bager s bielou korbou, modrým podvozkom a červenou lyžicou. A vy?

Komentáre

  1. Alex ()

    Angličákom sa hovorilo najprv „anglické autíčka“, z čoho vznikol skrátený tvar.
    Okrem Tuzexu sa dali získať aj návštevou z kapitalistickej cudziny, v rokoch 66-68.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *