Keď som bola malá, chodievali sme v nedeľu občas s dedom do lunaparku na petržalskej strane Dunaja. Čo už môže detskú dušu viac potešiť, ako plavba loďou naprieč veľtokom a jazda na farebných kolotočoch …. snáď už len čokoládová zmrzlina 🙂

Dušu prekladateľa zas poteší, keď zistí, že slovo lunapark má zaujímavú históriu. A poznajú ho v mnohých jazykoch. Hoci napríklad v takej angličtine je to vlastne „amusement park“ teda akýsi zábavný park.

Prvý Luna Park vznikol na Coney Island – teda vlastne ani tak nevznikol ako niečo nové – zábavné parky už existovali aj predtým, ale tento zábavný park, ktorý otvorili v roku 1903, dostal názov Luna Park podľa hviezdnej lode zo svojej hlavnej atrakcie – a tou bola „Cesta na Mesiac“.

Pán majiteľ si potom otvoril lunaparky v Seattli, Pittsburghu a Clevelande a takto názov Luna Park akosi zľudovel a my, hoci už v Petržalke nemáme lunapark, máme naň aspoň spomienku v jazyku.

Komentáre

  1. Jozef ()

    Podľa mňa zo samotného slova vyplýva, že by malo ísť o parkovacie miesto pre lunu, čiže pre mesiac. Vie však niekto, kde to je?…

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *