Stavím sa, že aj keď nesledujete šport, výrok z nadpisu poznáte. Táto priam štandardná odpoveď hokejistov (a možno aj iných športovcov) na otázky redaktorov už hádam aj zľudovela.

A teraz prejdeme za hranice všedných dní a pozrieme sa, ako na otázku redaktora po výhre Nemecka nad Brazíliou reagoval futbalista Thomas Müller. (Krotiteľka pozerala futbal, čo už je predzvesťou konca sveta …) Pravdu povediac, keby som nesedela, asi spadnem. Milý Tomáš totiž zahlásil, že síce víťazstvo je fajn, ale radšej nechajme kostol v dedine. (Die Kirche im Dorf lassen).

Je to môj obľúbený idióm a znamená asi toľko, že veci netreba preháňať. Tešíme sa, ale všetkého s mierou, kostol ostane na svojom mieste.

Ku kostolom majú Nemci ešte jeden pekný idióm – poniektorí šikovníci totiž cestujú s kostolom okolo celej dediny (mit der Kirche ums Dorf fahren). To znamená, že robíte veci príliš komplikovane, čiže sa škriabete pravou rukou za ľavým uchom.

No a pri rešerši kostolných idiómov som natrafila na jeden, ktorý som nepoznala, lebo je zastaraný, ale nesmierne sa mi páči: „georgelt haben bevor die Kirche angegangen ist“ – čo v preklade znie, že ste hrali na organe ešte než sa kostol otvoril a teda ste sa – vy nemravníci – oddávali predmanželskému sexu.