Tak som sa včera dozvedela, že môj kandidát na slovo roka 2013 – teda slovo „zdieľať“ – neexistuje! Aby som bola presná, neexistuje ako spisovné slovo v aktuálne platnom slovníku slovenského jazyka – teda KSSJ (Krátky slovník slovenského jazyka), lebo ešte v staručkom Slovníku slovenského jazyka z roku 1965 je zahrnuté – síce s poznámkou „kniž. a zastar.“, ale aspoň je. Keď si dnes otvoríte www.slex.sk, čo je asi najaktuálnejší (aj keď krátky) slovník slovenčiny, zistíte, že slovo zdieľať jednoducho zmizlo z povrchu zemského. Teda z povrchu slovenčiny.

Zrejme bolo tŕňom v oku nejakému rodoľubému jazykovedcovi, ktorý naň zaútočil zmizíkom a toto nepohodlné slovo vymazal. Priveľmi pripomínalo češtinu, a to je v slovenčine priam hrdelný zločin.

Alternatíva z ríše sci-fi (pardón, teda prepáčte, z vedecko-fantastickej ríše) je, že ho zlikvidoval nejaký vizionár, ktorý videl, kam moderná spoločnosť smeruje, a udatne sa tomuto nezadržateľnému úpadku postavil na odpor. Že na čo narážam? Nuž na to, že v dnešnom svete, keď „nešérujete“ (teda nezdieľate) svoje každodenné zážitky, fotky, úspechy a čo ja viem čo ešte, ako keby sa tieto veci ani neudiali (ako sa hovorí v angličtine – picture or it didn’t happen – uveríme, až uvidíme).

Keď však slovo „zdieľať“ z jazyka vymažeme, môžeme sa tešiť ako malé dieťa, ktoré si rúčkami zakryje očká, aby nevidelo, a teda nebolo videné, že sme tento plytký pôžitok nahradili skutočnými hodnotami, o ktoré sa môžeme podeliť s reálnymi ľuďmi.

Nech sa nad tým zamýšľam z tej či onej strany – nechápem, prečo už nemôžeme „zdieľať“. Aj preto som sa rozhodla, že toto ohrozené, priam neexistujúce slovo, bude mojim slovom roka 2013.

Padlo síce mnoho zaujímavých nápadov – najviac podľa mňa zadanie vystihujú „gorili“, „tradičná rodina“, „kultúra smrti“, „šmejdi“, „zahlasovať“, „startup“, „hipster“, veta „všetko prebehlo v súlade so zákonom“ – no mne sa slova „zdieľať“ nejak uľútilo. Mali by sme spustiť kampaň za jeho opätovné „zospisovnenie“. Lebo ako inak budeme na Facebooku, Twitteri, Instagrame, Pintereste a iných „sociálnych médiách“ informovať úplne cudzích ľudí o tom, čo nezaujímavé práve robíme, ak to nebudeme môcť „zdieľať“?

Prajem pekné sviatky. Dovidenia v roku 2014 s novými skrotenými slovami!

Zdielat

Foto: Slovník slovenského jazyka, vydalo Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied v Bratislave 1965 – Jes. v zátvorke je skratka Janka Jesenského, ktorý ešte mal to šťastie, že mohol zdieľať :-)