Poháňaná hladom a zároveň pevnou vôľou nejesť hocijakú „rýchlu otravinu“ (to nie je preklep lež novotvar), vybrala som sa k stánku, kde predávajú plody Severného mora. Aspoň tak by si človek na základe ich názvu mohol myslieť.

Vyhliadla som si jedinú rybu, ktorá nebola vyprážaná a nevyzerala ako losos (nemám rada lososa) a pýtam sa pani predavačky, že čo je to zač. „Kábeljau!“ – znela odpoveď. „Aha, treska“, tlmočníčka sa vo mne nezaprela a chcela som pomôcť aj pani predavačke. V duchu som si pomyslela, že to memorovanie názvov rýb v štyroch jazykoch pred tlmočením na rade ministrov EÚ mi konečne bude na niečo dobré.

Treska je síce asi jediná ryba, ktorej aspoň základný názov ovládam dodnes vo všetkých svojich pracovných jazykoch, ale keďže taká merlúza, či tuniak modroplutvý a iné exotické ryby sa nám len tak ľahko na tanieri neocitnú, s treskou obyčajnou si aj vystačím. (Samozrejme, nie je treska ako treska, lebo môže byť napríklad treska škvrnitá, treska merlang, treska jednoškvrnná, treska tmavá, žltkavá, treska bez fúzov … a zapamätať si toto všetko teda vyžaduje niekedy nadľudské úsilie aj v jednom jazyku.)

Každopádne, keď som pani predavačke preložila, že to jej „kábeljau“ je treska, nedala sa ona zaskočiť a začala tvrdiť, že to je zubáč. Čo ale, mierne povedané, zaskočilo mňa. Tak jej hovorím, viete, ja som prekladateľka a Kabeljau je po nemecky treska. Tento argument však nezapôsobil, lebo pani predavačka ma poučila, že oni to majú preložené z Nemecka a ja teda vôbec neviem, o čom hovorím. Len mi nedochádza, že keď to majú preložené, prečo mi to najprv ponúkala v nemeckej verzii. (Žeby Kabeljau znelo honosnejšie ako treska? No a na účtenke majú dokonca kabeljaeu – čo teda veľmi na preklad nevyzerá, skôr na preklep.)

Veľmi rada by som sa zoznámila s ich „prekladateľom“. Naozaj by som chcela vedieť, ako sa dá urobiť taký „preklad“. Možno, keby som sa opýtala na lososa, dozvedela by som sa, že to je kapor.

Vyberajte si očami, nie podľa názvu, lebo vám ten zubáč zo Severného mora vôbec nebude chutiť. Asi to bude tým, že to je sladkovodná ryba a nemá sa čo po moriach túlať. :-)