Tak čo, bol u vás Mikuláš? A mal so sebou aj čerta?

V Holandsku je so Sinterklaasom, teda holandským Mikulášom, z roka na rok väčší problém. Vlastne ani nie tak so Sinterklaasom, ako jeho sprievodcom Čiernym Petrom – Zwarte Piet. Asi nieto tradície, ktorá by niekoho neurážala, a tak aj táto, čiernopetrovská, vyháňa poniektorých na barikády.

Čierneho Petra si v roku 1850 vymyslel jeden holandský učiteľ – Čierny Peter je čierny preto, že je to černoch, tradične chodí s veľkými zlatými náušnicami a má obrovské červené pery. Karikatúra ako vyšitá. Vraj bol pôvodne otrok, ktorého Mikuláš zachránil a odvtedy chodí s ním a trestá zlé deti. Nečudo, že sa ho menšie deti aj boja. Ale to nie je jeho najväčší prečin. Zwarte Piet narazil na modernú politickú korektnosť, takže rok čo rok viac a viac ľudí protestuje proti tomu, aby sprevádzal Mikuláša. Neradno si pripomínať, že Holandsko bolo koloniálnou veľmocou a k černochom sa asi nie vždy správalo úplne férovo. Lepšie bude vymazať milého čierneho Petra a nahradiť ho Petrom špinavým.

Tieto múdrosti som sa dozvedela z videa u známej z Facebooku.

Pod video som chcela napísať, že u nás chodí s Mikulášom čert. A zrazu som si uvedomila, že náš čert teda nie je úplne to, čo si predstavím, keď Nemec povie Teufel a Angličan devil.

Hoci si v slovenčine hovoríme čert ako diabol, čert je pôvodne zo staroslovanskej predkresťanskej mytológie a strašil malých starých Slovákov dávno pred príchodom kresťanského pekla.

Čerti z rozprávok sú často na smiech, lebo sa zvyknú vykresľovať ako hlúpi. Môžu síce nezbedníkov potrestať, ale vedia aj odmeniť tých, ktorí si to zaslúžia. V čertovskom svete vládne prísna hierarchia, od najplesnivejších čertov-pešiakov až po veľkého šéfa Lucifera.

S príchodom kresťanstva splynul obraz čerta tak trochu s biblickým Satanom či Diablom.

Ale ako predstaviť Mikulášovho súputníka čerta, napríklad v angličtine? Rozhodne by som nepoužila slovo devil, asi skôr „imp“, to je taký podkušiteľ „rarášok“, aj keď neviem, či si ho Angličania predstavujú ako my čerta, teda s čiernymi kučeravými vlasmi a malými rožkami, páchnuceho sírou.

Jednoduchšie to sa to vysvetľuje v Rakúsku, kde Mikuláša sprevádza Mikuláša čertovský Krampus, alebo v Nemecku, kde sa tejto funkcie ujal Knecht Ruprecht.

Nikdy mi nenapadlo, že kresťanského Mikuláša v tradícii veselo miešame s pohanskou postavičkou. 🙂

Mikuláš a čert

Newsletter

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.