Niekedy do seba všetko zapadá ako naplánované. Človek zapochybuje o svojom rozhodnutí a v schránke mu pristane veselý citát – tá posledná kvapka, po ktorej pohár trpezlivosti pretiekol, nebola tým skutočným dôvodom, prečo už nevládzete alebo nechcete, ale boli to všetky tie kvapky pred ňou.

Treba povedať, že my Slováci máme veru krátku trpezlivosť. Vydržíme len za pohár. Poniektorí možno len za pohárik.

Zato takí Nemci, tí vydržia podstatne viac – u nich povestná posledná kvapka spôsobí, že pretečie sud – der Tropfen, der dass Fass zum überlaufen bringt. Sudu okrem toho môže nejaká veľká drzosť vyraziť dno – das schlägt dem Fass den Boden aus. A do sudovej tretice patrí ešte aj to, že ak okolo niečoho robíte príliš veľa kriku pre nič, otvárate sud – ein Fass auf machen.

Posledná kvapka vody sa preslávila aj vo francúzštine, kde v spolupráci s nádobou ohlasuje koniec trpezlivosti. La goutte d’eau qui fait déborder le vase.

Nuž a naši ostrovní priatelia by neboli sami sebou, keby nemali svoje vlastné ustálené spojenie. Nakladajú na ťavu toľko, až jej posledné stebielko slamy zlomí chrbát. The last straw that breaks the camel’s back.

Newsletter

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.