• Levie zuby a fúkacie kvety

  K mojim obľúbeným kvetinám patria púpavy. Hoci prvými prejavmi jari sú určite snežienky, za tými sa treba vybrať do lesa, zatiaľ čo púpavy nám spestria aj obyčajné sídliskové trávniky.

  Zobraziť celý článok

 • Slon v parlamente

  Včera sme mali v parlamente slona. Nie slona v porceláne a ani živého slona, ale klasického anglického elephant in the room, o ktorom sa síce vie, ale tvárime sa, že neexistuje. Elephant in the room je vlastne akýsi predchodca lorda Voldemorta.

  Zobraziť celý článok

 • Cigara nebude

  Po náročnom tlmočníckom dni sa môjmu mozgu už nechce veľmi sústreďovať na prijímanie a spracovávanie akýchkoľvek ďalších informácií. No zároveň je mozog ešte stále priveľmi naštartovaný, aby len tak bez ďalšieho odporu zaspal. Načim ho niečím učičíkať.

  Zobraziť celý článok

 • Tenký ako čiara

  Dnes mám výročie – presne pred 31 rokmi sme sa presťahovali do NDR. Z krajiny, ktorá dnes už neexistuje, do krajiny, ktorá tiež už neexistuje. Ako veľmi sa svet zmenil a kto by to bol vtedy povedal.

  Výročie treba primerane osláviť. Našťastie ma nedávno pri pokladni v supermarkete navštívila inšpirácia.

  Zobraziť celý článok

 • Hurá, škola!

  Malý človek išiel včera prvýkrát do školy. Ja som si pri tejto príležitosti spomenula na starú dobrú nemeckú tradíciu, vybaviť prváčikov takzvaným „Schultüte“, teda v pôvodnom znení školským vreckom. Na svoje školské vrecko si spomína aj obľúbený spisovateľ Erich Kästner – v roku 1906 v Drážďanoch chcel svoje vrecko ukázať spolužiačke, no vysypalo sa mu a ostal až „po členky“ zasypaný bonbónmi, orechmi, datľami a inými dobrotami.

  Zobraziť celý článok

 • Na značky!

  Ak ma pamäť neklame, povel „Na značky!“ sa používal na Spartakiáde. (Pre mladšie ročníky: to bol aerobik kombinovaný so zumbou za socializmu 🙂 )  Ja mám ale radšej značky na stromoch.

  Zobraziť celý článok

 • Švábi a šváby

  „Máme tu Švába!“ zvolal v nemčine účastník seminára v Berlíne, keď sa ozval jeho kolega zo Stuttgartu, kde žijú Švábi s veľkým Š. A tlmočníčka v kabíne sa celkom zapotila, aby nevyplašila slovenských účastníkov, ktorí by sa mohli začať obzerať po malých zvieratkách, šváboch s malým š.

  Zobraziť celý článok

 • Alternatívny pravopis

  Problémy s pravopisom majú nielen Slováci, ale, stavím sa, že aj príslušníci iných národov. Nielen slovenčina je najťažší jazyk na svete, plný zákerných a zbytočných ypsilonov, ktoré sú len pre elitárov.

  Zobraziť celý článok

 • Keď nemám slov

  Začalo to tak nevinne. Natrafila som na Facebooku na skvelý obrázkový vtip a chcela som sa oň podeliť aj so svojimi fanúšikmi.

  Lenže vtip bol v tom, že bol v nemčine a potrebovala som ho preložiť.

  Otázka: „Prečo ležíš na chrbte a zdvíhaš pritom nohy?“

  Odpoveď: „Cvičím jogu, to je sviečka.“

  Zatiaľ dobre.

  Zobraziť celý článok

 • Pozor na plyn

  Hovorí sa, že žijeme v dobe informácií. Informačnej explózie. A zároveň dobe, kedy už pravda nie je pravdou, „ale mohla by byť“.

  Zobraziť celý článok