Dnes mám meniny, sviatok, ktorý sa oslavuje najmä v katolíckych krajinách. Keď som za mladi žila v Nemecku, nikto nevedel, čo to vlastne ten Namenstag je. A už vôbec nechápali, že síce som Mária, ale nikto ma tak nevolá. Naše zdrobňovanie, prípadne pozmeňovanie mien vie cudzinca poriadne zmiasť.

Anglicky hovoriacim kamarátom síce môžete povedať, že máte „name day“, ale nemusia hneď pochopiť, že vám majú dať kyticu kvetín (ak ste dáma), alebo že si s vami majú vypiť (ak ste pán).

Snáď lepšie uspejete u Franúzov, ktorí vraj oslavujú „fête“ – sviatok, či u Talianov, ktorí zas majú Onomastico.

Meniny kedysi súviseli s tým, že dieťa pri krste dostalo meno podľa svätého, ktorý sa v ten deň v cirkevnom kalendári oslavoval. Takže napríklad Martin Luther mal celkom šťastie, že sa narodil 10. novembra, lebo krstiny sa v tej dobe konali na druhý deň po narodení, no a predstavte si, že by sa bol narodil 11.9. Bol by dostal meno Mária a ktovie ako by ho to bolo na celý život poznačilo.

Keby sme sa pridržiavali starých dobrých tradícií, tak by si Kevinovia museli asi chvíľu počkať na prvého z nich, ktorý bude vyhlásený za svätého, aby mohli aj oni oslavovať meniny.

No náš kalendár kráča s dobou, takže v ňom nájdeme nielen mená svätcov.

Na zdravie!

Newsletter

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.