Konečne máme sandálovú sezónu. A k sandálom patrí čo? No rozhodne nie ponožky.
Do sandálov patria udržiavané bosé nohy, a dámy, ktoré si na seba potrpia, určite nepôjdu naboso bez nalakovaných nechtov na nohách.

prsty na nohach

Ako som si tak vykračovala v sandáloch, spomenula som si na jednu veselú historku z mojich začiatkov v Nemecku. Neviem síce prečo, ale hovorila som niečo o prstoch na nohách, ktoré som si bez zaváhania preložila doslovne ako Fußfinger. Kamarátke sa to zdalo nesmierne zábavné, lebo Finger, teda prsty, sú predsa iba na rukách, na nohách majú Nemci Zehen. A palec nie je Daumen, ako na ruke, palec je Großzehe.
Preto si Nemci nemôžu držať palce na rukách aj na nohách, lebo v nemčine sa palce jednak tlačia (die Daumen drücken) a po druhé, na nohách nie sú. ☺
Wikipedia tvrdí, že palce si držíme preto, lebo ak niekomu prajeme v nejakej súťaži šťastie, tak mimovoľne aj tak zovrieme ruky v kŕči. Ale možno si palce držíme od čias gladiátorov, kedy pre porazeného gladiátora v aréne palec hore alebo dole rozhodoval o živote a smrti.
V slovenčine si môžeme nielen držať palce, ale aj päste, prípadne prsty. V tom sme dosť výnimoční, lebo inde v Európe si buď držia palce (všade okolo nás), alebo si krížia prsty – ďalej od nás, napríklad vo Francúzsku a v anglosaských končinách.
Keep your fingers crossed – teda drž si prsty skrížené, sa vraj datuje od raného kresťanstva, kedy si prví kresťania skríženými prstami pripomínali silu kríža a dúfali, že sa im tak ujde božej ochrany. Prípadne sa tak identifikovali prví kresťania, aby sa medzi Rimanmi rozpoznali a mohli sa stretnúť na bohoslužbe.
Držím vám palce, aby ste mali krásny týždeň.